0 k porovnání

Proč jsou nízkoenergetické, či pasivní domy takto nazývány?  

Pro stavbu nízkoenergetických domů se používají materiály, které mají nulovou, nebo nízkou spotřebu energie. Mnoho výrobců zároveň klade důraz na to, aby se používaly materiály šetrné k přírodě a z obnovitelných zdrojů. Nejčastěji se tak můžeme setkat se slámou, dřevěnými vlákny, celulózou, ovčí vlnou, celulózou, technickým konopím, nebo bambusem.

Nízkoenergetický dům

Při stavbě takového domu, dosahují vstupní náklady při realizaci stavby stejné úrpvně, jako při stavbě klasického domu, ale v budoucnu se stávají provozní náklady na dům velice nízké.

Pokud bychom se podívali na rozdílnost použitých materiálů mezi pasivním a nízkoenergetickým dome, zjistíme, že materiály jsou stejné, nebo podobné, ale nízkoenergetický dům nepočítá s rekuperací. Provozní náklady jsou tedy o něco vyšší, než u pasivního domu.

Pasivní dům

Pasivní dům si na rozdíl od většiny stávajících domů, které své teplo do okolí vyzařují, pěčlivě stráží, k čemuž slouží silná tepelná izolace. Větrání, je u pasivního domu řešeno pomocí vzduchotechniky s rekuperací tepla. Okna v pasivním domu jsou většinou považována za sluneční kolektor, jelikož propustí do interiéru domu sluneční energie jen s velice malými ztrátami. Toto vše pak způsobí, že uživatel pasivního domu nepotřebuje topení, jak jej všichni známe.

Takový život v pasivním domu nemusí být jen o úspoře nákladů na bydlené, ale může mít i blahodárný důsledek na Vaše zdraví. Rekuperační zařízení zajištuje trvale čistý, většinou i přefiltrovaný přísun vzduchu, zbavený i prachu, nebo roztočů a tak lidem s alergiemi vytváří ideální podmínky k životu.

Pravidelná cirkulace vzduchu v pasivním domu také zajišťuje, že se nikde nezdržuje vlhkost a z ní pramenicí plísně a vždy a za všech ročních období panuje příjemná tepelná pohoda a klima.

U nízkoenergetického domu je spotřeba tepla při běžném provozu domu nižší než 50 kWh/m2, což je zhruba čtvrtina oproti běžným domům.
Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kWh/m2 vytápěné plochy.  Návratnost investice do pasivního domu je mezi 12–16 lety. Když vezmeme v úvahu, že dům stavíme na mnoho desítek let, tak po uplynutí doby návratnosti nám dům ještě několik desetiletí "vydělává"

 

Realitní kancelář KIWI Reality